Друкувати цей розділДрукувати цей розділ

22. ЕЛЕМЕНТИ ІIА ГРУПИ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

22. ЕЛЕМЕНТИ ІIА ГРУПИ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

22.1. Кальцій

Латинською “calix” означає вапно, крейду, мармур. Від цього слова утворилась сучасна назва Кальцій. Сполуки кальцію використовувались з давніх часів. Ще у І ст. н.е. у Римській імперії було відоме негашене вапно (кальцій оксид), гашене вапно (кальцій гідроксид) і бетон.

Поширення в природі. Кальцій – один з найпоширеніших елементів на Землі. Із солей кальцію утворені гірські масиви, глинисті породи, він міститься у рослинах і тваринах, морській та річковій воді. У природі  він зустрічаються лише у вигляді сполук (табл. 22.1).

Таблиця 22.1

Деякі природні сполуки кальцію

Назва мінералу

Формула

Кальцит (вапняк, мармур)

CaCO3

Доломіт

CaCO3·MgCO3

Гіпс

CaSO4·2H2O

Флюорит

CaF2

Апатит (фторапатит, гідроксилапатит)

Ca5(PO4)3X (X = F, OH)

 Велика кількість кальцію міститься у рослинних і тваринних організмах. До складу кісток входить біля 80% кальцій фосфату.

Одержання. Металічний кальцій вперше одержав Г. Деві (Англія, 1808 р.) при електролізі розплаву кальцій гідроксиду Ca(OH)2. Зараз кальцій одержують електролізом розплаву кальцій хлориду і кальцій фториду СaCl2 + CaF2. У 1865 р. М.М Бекетов (Росія) запропонував алюмотермічний спосіб добування кальцію при температурі 1100 – 1200 0С.

Фізичні властивості. Кальцій – сріблясто-білий метал, з хорошою тепло- та електропровідністю, пластичний, ковкий (табл. 22.2.)

Таблиця 22.2

Деякі властивості кальцію

 

Кальцій

Порядковий номер

20

Атомна маса

40

Конфігурація зовнішнього електронного рівня

4s2

Атомний радіус, пм

197

Густина, г/см3

1,54

Температура плавлення, 0С

842

Температура кипіння, 0С

1495

Хімічні властивості. Кальцій – хімічно активний метал, що зумовлено низьким значенням енергії іонізації (легкістю віддачі електронів). Як типовий метал, кальцій виявляє тільки відновні властивості.

При контакті з повітрям кальцій вкривається плівкою, що складається з нітриду, оксиду i карбонату. Тому кальцій зберігають в герметичному посуді під шаром гасу, який захищає від контакту з повітрям.

І. Взаємодія з простими речовинами.

Кальцій за м’яких умов реагує з усіма неметалами (крім благородних газів), виявляючи при цьому винятково відновні властивості. З воднем, галогенами, вуглецем, киснем, сіркою, азотом, фосфором утворюються відповідні бінарні сполуки (див. Бінарні сполуки). При їх гідролізі утворюються відповідні водневі сполуки неметалів та кальцій гідроксид.

ІІ. Взаємодія зі складними речовинами.

1. Кальцій повільно розчиняється в холодній воді і швидше – у гарячій, з  утворенням кальцій гідроксиду Са(ОН)2 і виділенням водню Н2:

Са + 2Н2О = Са(ОН)2 + Н2­.

2. Взаємодія з кислотами-неокисниками (HHal) відбувається з утворенням відповідних солей і виділенням водню:

Са + 2НHal = CaНal2 + Н2­.

При взаємодії з кислотами-окисниками (концентровані HNO3, H2SO4, розбавлена HNO3) водень не утворюється, а виділяються продукти відновлення відповідних кислот (див. Нітратна кислота та Сульфатна кислота):

4Ca + 10HNO3р. = 4Ca(NO3)2 + NH4NO3 + 3H2O,

4Ca + 10HNO. = 4Ca(NO3)2 + N2O + 5H2O,

4Ca + 5H2SO4к. = 4CaSO4 + H2S + 4H2O.