Світове господарство

11. Міжнародний туризм

Міжнародний туризм охоплює поїздки осіб, які мандрують з метою відпочинку, оздоровлення, пізнання тощо, за межі країни постійного місця проживання. Міжнародний туризм як галузь світового господарства об’єднує різноманітну діяльність, пов’язану з наданням туристичних послуг іноземцям (інколи кажуть, що це ціла «індустрія туризму»). У ній виробляється близько 11 % ВВП і зосереджено 10 % економічно активного населення світу.

За напрямком поїздок міжнародний туризм поділяється на в’їзний і виїзний. За метою поїздок розрізняють такі його види: відпочинково-розважальний (купально-пляжний, гірськолижний тощо), культурно-пізнавальний (екскурсійний), лікувально-оздоровчий, діловий, фестивальний і спортивний, релігійний (паломництво), екологічний, пригодницький, екстремальний.

Обсяги міжнародних туристичних поїздок надзвичайно швидко зростають. У 1950 р. вони становили 25 млн осіб (за прибуттям), у 2000 р. — майже 700 млн, у 2011 р. наблизилися до 1 млрд осіб. Основними постачальниками міжнародних туристів є високорозвинені країни: США, Німеччина, Велика Британія, Японія, Канада, Бельгія, Швеція, Нідерланди тощо. До країн, що приймають найбільші потоки туристів, належать Франція, Іспанія, США, Китай, Італія, Велика Британія, Німеччина, Туреччина, Мексика, Австрія, Австралія, Греція тощо. Загалом економічно розвинені країни приймають 57 % міжнародних туристів, країни, що розвиваються — 30 %, постсоціалістичні — 13 %.

У світі виокремлюють 6 туристичних макрорегіонів: Європейський, Американський, Азіатсько-Тихоокеанський, Африканський, Близькосхідний і Південноазіатський. Європейський макрорегіон включає всі країни Європи і СНД, а також країни Східного Середземномор’я (Туреччину, Кіпр, Ізраїль). Він є найпотужнішим за кількістю прийнятих туристів (правда, його частка поступово зменшується) і має найбільшу різноманітність видів туристичної діяльності. У ньому, насамперед, виділяються Середземноморський та Альпійський райони.

На друге місце за кількістю прийнятих туристів віднедавна вийшов Азіатсько-Тихоокеанський регіон (країни Східної і Південно-Східної Азії, Австралія та Океанія), який обігнав Американський регіон. В останньому найбільшою популярністю серед туристів користувався район Карибського моря.

В останні роки місцем міжнародного туризму стає й Антарктида (науковий, пізнавальний, екстремальний туризм). Таким чином, усі регіони світу є перспективними для розвитку міжнародного туризму.