Світове господарство

9. Географія транспорту

Транспорт є важливою інфраструктурною галуззю, що забезпечує функціонування світового господарства і потреб населення в усіх видах перевезень.

Транспорт загального користування розподіляють на кілька основних видів: залізничний, водний (морський і річковий), автомобільний, авіаційний, трубопровідний. Зароджуються нові види транспорту - транспорт на повітряній подушці, підвісні монорейкові дороги, пульпопроводи, космічний транспорт і т.п. Сучасний транспорт перетворився у складну систему, що об'єднує всі види транспорту, мережі шляхів сполучення, технічні засоби і служби перевезень. На основні фонди транспорту в країнах світу припадає від 1/10 до 1/5 національного багатства. За вартістю основних фондів у світовій транспортній системі виділяється автомобільний транспорт (дороги і автомобілі), на другому місці морський (порти і торговельний флот).

Високорозвинені країни світу мають складні транспортні системи, у країнах, що розвиваються переважає один або два види транспорту. Залізничний транспорт розвинений в Індії, Пакистані, Алжирі, Тунісі, Марокко, Замбії, Аргентині, Уругваї, Чилі та ін. Країни, в яких переважає автомобільний транспорт, це - Афганістан, Ємен, Саудівська Аравія, Ефіопія та ін., річковий - Судан, Конго, Парагвай.

Світова система шляхів сполучення постійно розширюється за рахунок будівництва автомобільних доріг, трубопроводів і розвитку авіаційного сполучення. На розвинені країни припадає понад 60 % загальної протяжності шляхів сполучення, не враховуючи морських шляхів, а на країни, розвиваються - лише одна п'ята.

Щільність транспортної мережі, що визначається протяжністю шляхів сполучення всіх видів транспорту (за винятком морських шляхів) у розрахунку на 100 км2 території, у розвинених країнах світу становить 50 км (у Західній Європі - 160 км, Північній Америці - 40 км, Австралії -20 км), у країнах, що розвиваються - 9-10 км (в Африці - лише 7 км).

Залізничний транспорт користується загальною довжиною колії 1,2 млн. км. Щільність залізничної мережі, яка вимірюється кількістю кілометрів залізничної колії на 100 км2 території, найвища у розвинених країнах. Так, у Німеччині вона становить майже 11 км, в Японії - більше 7 км, а у США - 1,7 км, тоді як в Африці - 0,03 км, а Азії - 0,02 км.

Автомобільний транспорт особливо зручний для перевезення вантажів на невеликі відстані. Тут автомобільний транспорт успішно конкурує з залізничним, адже вартість таких перевезень є відносно нижчою. Радіус вигідності переміщення вантажів автомобілями постійно зростає і може досягати 1000 й більше кілометрів.

Загальна протяжність автодоріг у світі становить понад 25 млн. км, а доріг з твердим покриттям - 22 млн. км. Серед них виділяються автостради, що спеціально збудовані для швидкісного сполучення. Найбільша протяжність автомобільних доріг у США - 6,4 млн. км, в тому числі автострад 73,1 тис. км, в Японії - 1,2 млн. км доріг і 53,3 тис. км - автострад, тоді як у Західній Європі, зокрема у Франції - 974 тис. км, в т.ч. автострад - 7,9 тис. км, у Німеччині - 656 тис. км, в т.ч. автострад 11,1 тис. км, а у Центрально-Східній Європі: в Польщі - 377 тис. км, в т.ч. автострад 0,24 тис. км, в Чехії - 128 тис. км., в т.ч. автострад 0,39 тис. км.

Трубопровідний транспорт - вид транспорту, який найчастіше використовується для транспортування нафти і газу з місць видобутку в райони переробки або споживання.

Тривалий час трубопроводи використовувалися виключно для транспортування води. Перший нафтопровід протяжністю 6 км був побудований в США ще у 1865 р.

Трубопровідний транспорт - один із найдешевших. Порівняно із залізничним і автомобільним транспортом доставка нафти трубами утричі дешевша. На газопроводи припадає понад 99 % транспортованого газу в світі, 95 % нафти і більше половини бензину й інших нафтопродуктів.

Найбільшими трубопроводами світу є нафтопровід "Дружба", що прокладений з Росії через територію України і Білорусі до країн Центральної і Західної Європи (5,5 тис. км); у США: Редвотер - Порт Кредіт (4,8 тис. км); у Канаді: Едмонтон - Монреаль (3,2 тис. км).

Загальна протяжність нафто- і газопроводів у світі перевищує 1,7 млн. км.

Водний транспорт. Одним із найдешевших видів транспорту, який може конкурувати з трубопровідним, є водний транспорт. Слід розрізняти внутрішній водний (або річковий) транспорт і морський. Внутрішній водний транспорт хоч і дешевший від автомобільного чи залізничного, але має деякі недоліки: сезонність, коливання рівня води у річках, порівняно низьку швидкість руху тощо. Крім того, географія річкового транспорту залежить від конфігурації річкової мережі чи внутрішніх водойм.

Внутрішній водний транспорт розвивається на всіх континентах світу, хоча найбільше значення він має у США, Росії, деяких країнах Європи. У США найінтенсивніше використовується система Великих озер. У Росії найбільше вантажів транспортується Волгою і Камою. Серед європейських водних доріг важливе значення мають Дніпро, Дунай, Рейн.

Морський транспорт - вид водного транспорту, що відіграє особливу роль у міжнародних перевезеннях. На нього припадає 70 % товарообігу у світі, а в острівних державах - Великобританії, Японії і Австралії - близько 100 %.

Географію морських перевезень визначає розташування портів, морських каналів, а також придатність для морського плавання внутрішніх водойм (річок, озер).

Найважливішими каналами світу є Суецький (довжина 161 км), Панамський (82 км) і Кільський (99 км).

Важливими внутрішніми водними артеріями, що забезпечують вхід морських суден, в Європі є Рейн (на відстані 360 км, аж до Кельна), у Північній Америці - глибоководне русло Святого Лаврентія (понад 1000 км від Монреаля до озера Онтаріо), у Південній Америці - Амазонка (доступна для плавання океанських кораблів на відстані 1700 км до порту Манаус) та ін.

Усього у світі є близько 2 тис. морських портів.

Понад 75 % загального числа портів і стільки ж їх вантажообігу припадає на басейн Атлантичного океану, 20 % - на басейн Тихого океану.

Понад 75 % портів світу знаходиться в економічно розвинених країнах. Найбільші з них - Роттердам, Лондон, Нью-Йорк, Філадельфія, Марсель, Антверпен, Кобе, Кавасакі, Сінгапур.

За розмірами тоннажності торговельного флоту (зареєстрованого і власного) виділяються Панама, Ліберія, Греція, Японія і Кіпр.

Найважливішими товарами, що перевозяться торговельним флотом, є нафта і нафтопродукти, руда і вугілля, деревина, харчові продукти, зріджений газ.

Авіаційний транспорт належить до перспективних видів транспорту. Основна сфера його діяльності - перевезення пасажирів та особливо важливих вантажів, пошти та ін.

Авіаційний транспорт дуже швидкий (800-1000 км/год), але дорогий.

Авіатранспорт для перевезення товарів використовується тоді, коли є необхідність дуже швидко доставити їх до місця призначення, або ці товари є дуже коштовними і потребують особливо безпечного транспортування (діаманти, золото, гроші, біжутерія тощо). Він є незамінним також в обслуговуванні важкодоступних районів.

Близько 25 % авіаперевезень припадає на авіалінії США, по 10 % - на авіалінії Японії, Росії і Франції. Загальна кількість летовищ світу перевищує 5 тисяч.