1. ПРЕДМЕТ І ЗАДАЧІ ХІМІЇ

1. ПРЕДМЕТ І ЗАДАЧІ ХІМІЇ

1.1. Явища фізичні та хімічні

На сьогодні відомо понад 10 млн. речовин з різноманітними властивостями і будовою. Кожна речовина має характерні ознаки, за якими її можна відрізнити від інших – це властивості речовини. Розрізняють фізичні та хімічні властивості.

Фізичні властивості – забарвлення, смак, запах, густина, агрегатний стан, температури плавлення та кипіння.

Фізичні властивості змінюються в процесі фізичних явищФізичні явища не супроводжуються зміною складу речовин, але ведуть до зміни властивостей.Прикладом останніх є зміна агрегатного стану речовини при різних умовах. Так, лід, вода і пара – це агрегатні стани однієї речовини – води, але при різних умовах.

Фізичне тіло - це певна сутність, яку можна розглядати як єдине ціле й характеризувати певними фізичними величинами. Наприклад, у класичній механіці тіло характеризується масою, положенням у просторі, розмірами й орієнтацією, на нього діють сили, воно може мати швидкість чи прискорення. В термодинаміці тіло характеризується об'ємом, температурою тощо. В електростатиці тіла характеризуються зарядами і потенціалами.

Хімічні властивості – відношення до дії різних реагентів (води, кислот, лугів, окисників, відновників тощо). Хімічні явища супроводжуються зміною складу та властивостей речовин.

Перетворення, що відбуваються зі зміною складу і властивостей речовин та супроводжуються зміною енергії – це хімічні явища або хімічні реакції. У хімічних реакціях речовини, що зазнають перетворень називають реагентами, а утворені – продуктами реакції.