Monday, 29 April 2024, 1:43 PM
Site: Підготовка до ЗНО - Освітній портал "Академія"
Course: Підготовка до ЗНО з історії України (Підготовка до ЗНО з історії України)
Glossary: Основні терміни, поняття, імена

Історичні джерела

– залишки минулого, які пов’язані з життям людини і містять для нас певну інформацію про життя давніх людей

Автохтони

– корінні, споконвічні або давнішні жителі країни чи місцевості.

Духовна культура

– досягнення в галузі освіти, науки, літератури, мистецтва.

Культ

– сукупність релігійних обрядів: жертвоприношення, заклинання, молитви.

Магія

- обряди і дії, засновані на вірі в здатність людини надприродним шляхом впливати на інших людей, тварин, явища природи, а також богів і духів.

Матеріальна культура

– матеріальні цінності (одяг, їжа, житло тощо).

Матріархат

– ранній період у розвитку первіснообщинного ладу (від палеоліту до розвинутого неоліту), який характеризувався наявністю материнського роду і рівноправним з чоловіком, а пізніше провідним становищем жінки у суспільстві.

Мезоліт

- середній кам'яний вік, перехідна доба від палеоліту до неоліту. У цей час поширюються вкладишеві (набірні) знаряддя – макроліти та мікроліти, з`являються лук та стріли, човни й плоти тощо.

Неандерталець

- людина середнього палеоліту, яку також називають палеоантроп.  Перші залишки були знайдені в 1856 р. в печері в долині Неандерталь, біля міста Дюссельдорф в Німеччині (звідки й назва). Низькорослі або середнього зросту люди (в середньому зріст був 165 сантиметрів), сильні, масивної статури, з великими головами. Займалися збиранням і полюванням. Вперше починають ховати своїх померлих.

Нуклеус

- ядрище, кусок кремня або каменя іншої породи, від якого відбивали або віджимали відщепи або ножеподібні пластини для виготовлення кам`яних знарядь праці.

Палеоліт

- давня кам’яна доба, найдавніший період людського суспільства, який тривав від 1 млн. років тому до 10 тис. р. до н.е.  Основним матеріалом цього періоду був камінь. В Україні завершення П. співпало із відступом останнього льодовика.

Привласнювальне господарство

– господарство, при якому людина все необхідне для життя брала в природі у готовому вигляді (збирання, мисливство, рибальство).

Тотемізм

- одна з первісних форм релігійних вірувань, відповідно до якої поклонялися певному виду тварин чи рослин, що вважалися охоронцями роду.

Фетишизм

- поклоніння предметам неживої природи, які нібито наділені надприродньою силою.