Friday, 17. May 2024, 08:01
Website: Підготовка до ЗНО - Освітній портал "Академія"
Kurs: Підготовка до ЗНО з історії України (Підготовка до ЗНО з історії України)
Glossar: Основні терміни, поняття, імена
Х

Хітон

- лляний або вовняний одяг стародавніх греків, мав вигляд сорочки без рукавів.

Ханенко Михайло

- уманський полковник; правобережний гетьман, затверджений у 1671 р. польським королем Михайлом Вишневецьким.

Ханський палац

- родова резиденція кримських ханів династії Гереїв у Бахчисараї. Впродовж двох з половиною століть (з 1532 до 1783 рр.) Бахчисарайський палац був центром політичного, духовного та культурного життя кримських татар.

Холодна війна

- стан міжнародних відносин, які характеризуються тривалим конфліктом, і, водночам - неможливістю вирішити його шляхом прямого воєнного конфлікту; так називалися відносини між США та СРСР після Другої світової війни.

Холопи

- особи, які перебували у повній власності феодала.

Хора

- сільськогосподарська округа античного міста.

Хотинська фортеця

- укріплення XIII-XVIII століть у м.Хотин на Дністрі. Бере свій початок від Хотинського форту, створеного у Х ст. князем Володимиром Великим.

Християнство

- світова релігія, яку запровадив у Київській Русі князь Володимир Великий у 988 р., названа за іменем її засновника – Ісуса Христа 
Ц

Цензура

- нагляд за друкованими виданнями з метою недопущення небажаних публікацій.

Цензура

- контроль за змістом публікацій, видовищ, кінофільмів тощо спеціально створеними установами.

Центральна рада народова

- політична організація, утворена 13 квітня 1848 р, у Львові з метою здійснення координаці польським революційним рухом; висувала вимогу створення Литовсько-Русько-Польської держави.

Цех

- професійне об'єднання ремісників для захисту своїх інтересів.
Ч

ЧАЙКА

- військовий човен запорозьких козаків у XVI-XVII ст. Завдовжки 18-20 м, завширшки 3-3,5 м, заввишки 3,5-4 м. Для надання більшої стійкості, забезпечення від затоплення та ворожих стріл під час бою до бортів із зовнішнього боку прив‘язували ликом із липи або черешні снопи очерету, які поліпшували плавучість, пом'якшували удар під час абордажу ворожого судна і захищали корпус корабля від пошкоджень вогнепальною зброєю. 

Чикаленко Євген

- громадський діяч, публіцист, меценат; засновник та видавець щоденної української газети "Громадська думка", що її випускав власним коштом.

Чорна рада

- рада, де, крім козаків, брали участь селяни та міщани.

Чубар Влас

- голова Ради Народних Комісарів УСРР (1923-1934).
Ш

Шевченко Тарас

- автор живописних та літературних творів, збірки "Кобзар", активний громадський діяч, член Кирило-Мефодіївського товариства.

Шкільна драма

- драматична вистава релігійного змісту, що її ставили школярі, зокрема, для кращого засвоєння змісту латиномовних творів.

Шляхта

- привілейована частина суспільства, військово-службовий стан у польській державі.

Шраг Ілля

- громадсько-політичний діяч, адвокат; голова української парламентської громади, що діяла у першій Державній Думі Росії.
Щ

Щербицький Володимир

- комуністичний та державний діяч УРСР, у 1961-1963 і 1965-1972 pp. – голова Ради Міністрів УРСР, у 1972-1989 pp. – Перший секретар ЦК КПУ.

Щирський Іван

- автор станкових творів, ілюстрацій до видань Віленської, Києво-Печерської друкарні; графік.
Я

Яворівський Володимир

- письменник, журналіст, громадський діяч; шістдесятник; депутат Верховної Ради України; автор романів про Чорнобильську АЕС: "Ланцюгова реакція", "Марія з полину в кінці століття".

Ягайло

- Великий князь Литовський, який одружився на польській королеві Ядвізі та уклав у 1385 р. з Польщою Кревську унію про об`єднання Великого князівства Литовського та Королівства Польського. За його правління у 1387 р. до Польщі було остаточно приєднано Галичину, укладено Острівську угоду 1392 р., Польща та Велике князівство Литовське перемогло у Грюнвальдській битві 1410 р. Тевтонський орден, укладено Городельську унію 1413 р. Вважається один з найвизначніших королів польських під іменем Владислав ІІ Ягайло.

Якір Йона

- командувач військами Київського (Українського) військового округу (1925-1937).

Яничари

- відбірне, привілейоване турецькі піше військо у 1356-1826 рр. Формувалося з хлопців християн, яких виховували  фанатичній відданості ісламу.

Яновський Юрій

- письменник, автор оповідань, п'єс, романів, зокрема "Жива вода", що його піддано нищівній критиці радянською владою у період "ждановщини".

Ярлик

- документ, що його видавали монгольські хани на володіння князівствами.

Ясир

- бранець, захоплений в полон татарами або турками у сусідніх християнських країнах впродовж XV - XVIII  ст.

Яхимович Григорій

- церковний та громадсько-політичний діяч, директор Львівської духовної семінарії, очільник Головної руської ради; представник Палати панів австрійського парламенту.