Основні терміни, поняття, імена


Основні терміни, поняття, імена

Тема 14. Українське козацтво напр. XV - пер. пол. XVII ст.

Вишневецький Дмитро

- український князь, перший з відомих козацьких гетьманів. У 1556 р. збудував на острові Мала Хортиця замок, який став прототипом Запорізької Січі. Здійснив низку успішних походів проти татар і звільнив декілька тисяч невільників. У 1563 втрутився в боротьбу за молдавський престол, внаслідок якої попав у полон і був страчений у Стамбулі.

Eingabelink: Вишневецький Дмитро

Зимівник

- хутірське господарство, де, здебільшого, взимку проживали козаки, які не залишалися на Січі.
Eingabelink: Зимівник

Клейноди

- відзнаки та атрибути влади козацького війська і старшини.
Eingabelink: Клейноди

Кодак

- фортеця, заснована польсько-шляхетським урядом направому березі Дніпра проти Кодацького порогу, щоб перешкоджати селянським втечам на Січ та ізолювати Запоріжжя від України.

Eingabelink: Кодак

Косинський Криштоф

- гетьман українського реєстрового козацтва, керівник селянсько-козацького повстання 1591-1593 рр. проти гніту польської та української шляхти. В кінці 1591 р., підтриманий козацькою старшиною, виступив на чолі загону реєстрових козаків проти Я.Острозького. Згодом цей виступ переріс у повстання. В травня 1593 р. повстанці зазнали поразки під Черкасами, а гетьман загинув у бою.

Eingabelink: Косинський Криштоф

Куруківська угода

- мирна угода 1625 р. між військами коронного гетьмана С.Конецпольського і козацькими полками М.Дорошенка, підписана 26 жовтня 1625 в урочищі Ведмежа Лоза біля Курукового озера неподалік сучасного м. Кременчука. З укладенням цієї угоди завершилось козацько-селянське повстання, спочатку очолюване М.Жмайлом (до його усунення з посади гетьмана). За угодою всім учасникам повстання надавалась амністія, козацький реєстр встановлювався у 6 тис. осіб. Запорожцям заборонялося здійснювати походи в інші країни. 1 тис. козаків мала постійно перебувати на Січі, решта — на волості. Тим, хто перебував на території т.зв. королівщин, дозволялося залишатися в статусі вільних землевласників, а ті реєстровці, хто володів землею в шляхетських маєтностях, мали повернути "неправильно придбану власність". За наслідками угоди реєстрове військо було поділене на шість полків, чим було закладено основу майбутнього адміністративно-територіального поділу Української держави у другій половині XVII— XVIII ст. (Т. Чухліб).

Eingabelink: Куруківська угода

Пірнач

- ознака влади курінних отаманів або полковників.
Eingabelink: Пірнач

Реєстр

- спеціальний список козаків, які перебували на службі уряду Речі Посполитої.
Eingabelink: Реєстр

Сагайдачний Петро

- козацький ватажок, державний діяч, дипломат, гетьман реєстрового козацтва. Прославився морськими походами проти турків, Московською кампанією 1618 р. та успішними діями проти турків у Хотинській війні 1621 р. За його керівництва, запорожці вступають до Київського братства та починають грати активну політичну роль у житті Речі Посполитої.

Eingabelink: Сагайдачний Петро

ЧАЙКА

- військовий човен запорозьких козаків у XVI-XVII ст. Завдовжки 18-20 м, завширшки 3-3,5 м, заввишки 3,5-4 м. Для надання більшої стійкості, забезпечення від затоплення та ворожих стріл під час бою до бортів із зовнішнього боку прив‘язували ликом із липи або черешні снопи очерету, які поліпшували плавучість, пом'якшували удар під час абордажу ворожого судна і захищали корпус корабля від пошкоджень вогнепальною зброєю. 

Eingabelink: ЧАЙКА