Австралія

1. Австралія

Площа суходолу - 7,7 млн км2. Населення - 20 млн. осіб (2012). Найвища точка над рівнем моря - г Косцюшко, 2228 м. Найнижча точка від рівня моря - рівень озера Ейр, - 16м. Найдовша річка - Дарлінг, 2740 км. Найбільше озеро - Ейр. Найбільший острів - Нова Гвінея.

Материк Австралія розташований у південних широтах східної півкулі. Південний тропік перетинає Австралію майже посередині. Австралія - компактний материк: його центральні області майже однаково віддалені від океанів.

Материк омивається Індійським і Тихим океаном. На заході біля берегів Австралії проходить холодна Західно-Австралійська, а на сході - тепла Східно-Австралійська течії. Теплі води Південної Пасатної течії проходять уздовж північного узбережжя континенту. Холодна течія Західних Вітрів омиває південні береги материка.

Вздовж північно-східних берегів материка простягається на 2 тис. км найбільший у світі кораловий Великий Бар'єрний риф (його утворенню сприяли температурні умови коралового моря (+20 ... +24°С впродовж року).

Великий Бар'єрний риф

Рис. 1. Великий Бар'єрний риф

Величезні океанічні простори відокремлюють Австралію від інших материків. Тільки на півночі через численні острови вона має деякий зв'язок з Азією. Ізольованість континенту вплинула на своєрідність його природи.

Крайніми точками материка є:

  • північна - мис Йорк (11 ° пд. ш.; 142°сх.д.);
  • південна - мис Південно-Східний (38° од. ш.; 146° сх. д.);
  • західна -мис Стіп-Пойнт (26° пд. ш.; 144° сх. д.):
  • східна - мис Байрон (27° пд. ш.; 153° сх. д.).

Берегова лінія порізана слабо. Великі моря, що омивають береги Австралії це - Коралове та Тасманове. Найбільшими затоками є: Велика Австралійська та Карпентарія. Найбільші півострови: Кейп-Йорк та Арнемленд. Найвідоміші острови біля берегів материка: Нова Гвінея, Тасманія, Нова Зеландія.

Австралія була відкрита лише на початку XVII ст. голландцями. Абель Тасман здійснив мандрівку вздовж північних, західних та південно-західних берегів. У другій половині XVIII ст. відбулося друге відкриття Австралії англійцем Джеймсом Куком. Він обплив східні береги континенту. З того часу Австралія стає колонією Великої Британії. Тільки  у XIX ст. було здійснено перше плавання навколо материка і з'ясовані його розміри. Це зробив англієць Метью Фліндерс. Він же й запропонував сучасну назву материка.

Абель Тасман

Рис. 2. Абель Тасман - перший європеєць, що досяг берегів Австралії

Більша частина Австралії розташована в межах давньої Австралійської платформи. Цим пояснюється переважно рівнинний характер її рельєфу. У західній частині материка знаходиться Західноавстралійське плоскогір'я висотою 400-600 м. Воно лежить в межах щита, тому тут ведуть видобуток корисних копалин магматичного походження: залізних та нікелевих руд, золота. На південному сході плоскогір'я переходить у Центральну низовину, яка в районі озера Ейр прогинається нижче рівня океану. У потужному осадовому чохлі тут знайдені поклади нафти та природного газу.

На сході материка вздовж узбережжя протяглися сильно зруйновані давні палеозойські гори - Великий Вододільний хребет. На крайньому південному сході гори досягають найбільшої висоти і мають назву Австралійські Альпи. Тут знаходиться найвища точка Австралії -г. Косцюшко {3118 м). На материку немає жодного діючого вулкану, не буває сильних землетрусів.

г. Косцюшко

Рис. 3. г. Косцюшко

Клімат материка дуже посушливий та жаркий. Південний тропік перетинає Австралію майже посередині, тому Сонце над північною частиною її території буває у зеніті. Материк одержує велику кількість сонячної радіації позаяк великий кут падіння променів Сонця. Австралія лежить повністю в південній півкулі, тому найтеплішим місяцем на материку є січень, найхолоднішим - липень.

На клімат Австралії впливають постійні вітри - південно-східні пасати, що дмуть з тропіків до екватора. Вони приходять з Тихого океану, тому несуть вологі повітряні маси. Але Великий Вододільний хребет затримує пасати. Це впливає на перерозподіл опадів: їх одержують лише невеликі прибережні райони до гір, за горами опадів мало.

На клімат узбереж впливають морські течії: холодні течії викликають суху погоду, теплі - вологу. Тому мало зволоженими є західне узбережжя (через холодну Західно-Австралійську течію) та південне (через течію Західних вітрів). Багато опадів одержують східні береги через теплу Східно-Австралійську течію. Австралія є найбільш посушливим материком в світі.

На території Австралії виділяють такі кліматичні пояси субекваторіальний (теплий весь рік, але має літні сезон дощів та зимовий сезон посух), тропічний (теплий з різним зволоженням: континентальний -    центр материка - з недостатнім бідним; морський на сході - з помірним і рівномірним  розподілом опадів протягом року) та субтропічний (з вологою теплою зимою та сухим спекотним літом).

Через надзвичайну посушливість клімату, материк бідний на поверхневі води.

Річка Муррей з притокою Дарлінг - найбільші річки Австралії. Вони беруть початок на Великому Вододільному хребті і належать до басейну Індійського океану. Головне джерело їх живлення - дощове. Влітку Дарлінг пересихає. Муррей, який додатково живиться талими снігами з гір, міліє, але повністю не позбавляється води. Велика частина материка не має стоку в океан. Тут переважають тимчасові водотоки - кріки.

Річка Муррей

Рис. 4. Річка Муррей

Озера Австралії безстічні і засолені. Найбільше озеро материка – Ейр - реліктового походження. Воно часто висихає, а дно вкривається кіркою солей. В озері немає й життя, за що Ейр називають "мертвим серцем Австралії".

Австралія бідна на поверхневі води, але багата на підземні. Під поверхнею материка виявлено близько 30 артезіанських басейнів. Найбільший з них — Великий Артезіанський басейн під Центральною низовиною. Він займає більше половини площі материка. Протягом року вода в ньому тепла (близько +30°С) та слабо солона, але придатна для використання.

У зв'язку з ізольованістю від інших материків органічний світ Австралії є дуже своєрідним. Тут збереглися тварини, які вимерли на інших материках. В першу чергу - це дві групи примітивних ссавців: сумчасті  (кенгуру,  коала,  вомбат та інші) та яйцекладні  (єхидна та качкодзьоб). Натомість на континенті у природному стані немає вищих плацентарних ссавців. Тут зовсім немає хижаків (крім собаки динго), копитних та мавп.

В Австралії через особливості клімату типова широтна зональність природних зон порушується. Тут спостерігається явище природної секторності - зміни природних зон від узбережжя вглиб материка.

Найбільші площі на материку займає природна зона пустель. Пустелі сформувалися в умовах тропічного та субтропічного континентального клімату з бідним зволоженням. Це Велика Піщана пустеля та Велика пустеля Вікторія. Ґрунти - тропічні пустельні. Рослинність є дуже своєрідною. Через близькість до поверхні ґрунтових вод переважають колючі чагарники - скреб, що складається з акацій та невисоких евкаліптів. З тварин поширені сумчаста миша, сумчастий кріт, сумчастий пацюк, червоний кенгуру, дика собака динго, плащоносна ящірка, ему, багато змій.

Савани та рідколісся формуються в умовах субекваторіального клімату та більш зволожених частинах тропічного та субтропічного континентального. Тут виникли червоно-бурі, коричневі та сіро-коричневі грунти. Серед рослин переважають трави. Окремими гаями ростуть баобаби, зонтичні акації, евкаліпти, пляшкове дерево. З тварин поширені велетенський кенгуру, ему, єхидна, біля водойм - качкодзьоб.

Вузьку смугу на східному узбережжі до Великого Вододільного хребта займають ліси: на півночі вологі тропічні, на півдні перемінно-вологі. Тут в умовах надмірного зволоження сформувалися червоно-жовті фералітні ґрунти, червоноземи та жовтоземи. На них ростуть австралійський горіх, червоний кедр, клен, велетенські евкаліпти. З тварин поширені коала, качкодзьоб, деревний кенгуру (валлабі), птахи (какаду, райські пташки, лірохвіст, сміттєві кури).

Коала

Рис. 5. Коала

Австралія - найменш заселений материк. Середня щільність населення становить 2,5 осіб/км2. Майже всі мешканці сконцентровані на південно-східному узбережжі в умовах більш вологого клімату.

Переважну більшість населення країни Австралійський Союз становлять нащадки переселенців з Великої Британії - англоавстралійці. Корінні жителі - аборигени Австралії - складають близько 1 % населення. Вони булі відтіснені європейцями у центральній та західні пустельні райони.

Аборигени Австралії

Рис. 6. Аборигени Австралії

Австралійський Союз належить до групи високорозвинених країн переселенського типу. Столиця держави - Канберра.