Дієслово / das Verb
15. Умовний спосіб / Konjunktiv
Konjunktiv, умовний спосіб, служить за своїм основним значенням для позначення події як опосередкованої, нереальної або ще недійсної в широкому розумінні.
Теперішній час Konjunktiv утворюється за допомогою суфікса -е. Коренева голосна сильних дієслів залишається в 2-й і 3-й особах незмінною. Особові закінчення збігаються із закінченнями Präteritum Indikativ, тобто 1-ша і 3-тя особи однини не мають закінчень. Допоміжні дієслова утворюють форми Präsens згідно із загальними закономірностями без тих особливостей, які відзначаються в Indikativ.
Präsens Konjunktiv
|
Сильні і слабкі дієслова по-різному утворюють Präteritum Konjunktiv. Форми слабких дієслів збігаються в кон'юнктиві й у індикативі. Сильні дієслова отримують суфікс -е й умлаут кореневих голосних а, о, u.
Präteritum Konjunktiv
|
Perfekt Konjunktiv утворюється за допомогою допоміжних дієслів haben або sein у Präsens Konjunktiv та Partizip II повнозначного дієслова:
- er habe gemacht, er sei gefahren.
Plusquamperfekt Konjunktiv утворюється за допомогою допоміжних дієслів haben або sein у формі Präteritum Konjunktiv та Partizip II повнозначного дієслова:
- er hätte gelesen, er wäre geblieben.
Konditionalis І утворюється за допомогою допоміжного слова werden у Präteritum Konjunktiv та Infinitiv повнозначного дієслова:
- er würde fragen, er würde gehen.
Konditionalis II утворюється за допомогою werden у Präteritum та Infinitiv II основного дієслова (ця форма вживається дуже рідко):
- er würde gefragt haben, ich würde gegangen sein.
KONJUNKTIV I
До Konjunktiv І належать: Präsens, Perfekt, Futur І. Ці часові форми називають також презентними формами. Konjunktiv І має такі значення:
1) значення здійсненого припущення:
- Der Winkel ABC sei gleich 30°.
2) значення непрямого наказу в інструкціях, вказівках, порадах:
- Man mache die Probe mit den angeführten Beispielen.
3) значення реального здійсненого бажання:
- Es lebe der Frieden in der ganzen Welt!
Konjunktiv І може бути ознакою непрямої мови. У непрямій мові використовуються всі часові форми Konjunktiv. Вони мають відносне часове значення і перевага надається презент - ним формам. Претерітальні форми вживаються, як правило, У випадках, якщо збігаються презентні форми Konjunktiv з відповідними формами Indikativ. Для вираження одночасності між діями вступного речення і власне непрямої мови використовуються Präsens Konjunktiv, Präteritum Konjunktiv та Konditionalis:
- Er sagt, er werde bald kommen.
Для вираження передування дії відносно моменту висловлення вживаються Perfekt Konjunktiv та Plusquamperfekt Konjunktiv:
- Sie erzählte, sie habe dieses Buch schon gelesen.
KONJUNKTIV II
До Konjunktiv II належать: Präteritum, Plusquamperfekt, Konditionalis І, II. Ix також називають претерітальними формами. Часові форми мають абсолютне часове значення: Präteritum використовується для позначення дії в теперішньому і майбутньому, Plusquamperfekt – у минулому часі. Präteritum може- замінятися Konditionalis І, Plusquamperfekt – Konditionalis II, якщо форми Konjunktiv та Indikativ збігаються.
Претеритальні форми позначають нереальну дію в широкому розумінні і мають такі значення:
1) нереальне бажання:
- Wäre ich gleichzeitig gekommen!
- Wenn ich alles früher gewusst hätte!
2) нереальна, нездійсненна або невиконана умова:
- Wenn ich Zeit gehabt hätte, wäre ich zu dir gekommen.
- Bei günstigeren Bedingungen ginge er auf deinen Vorschlag ein.
3) нереальна або потенційна можливість:
- Ich würde gerne an der Universität studieren.
4) перерваність дії (з прислівниками «fast, beinahe»):
- Beinahe hätte ich meine Tasche verloren.
- Wir wären in der Vorlesung fast eingeschlafen.
5) нереальне порівняння:
- Er betrachtete sie so genau, als hätte er sie noch nie gesehen.
- Du siehst so aus, als ob du krank wärest.
Бережна В.В., Пантелєєва С. В. Довідник старшокласника та абітурієнта. Німецька мова. – Х.: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2006. – 336 с.