16. ЕЛЕМЕНТИ VIIA ГРУПИ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГАЛОГЕНІВ
16. ЕЛЕМЕНТИ VIIA ГРУПИ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГАЛОГЕНІВ
До галогенів (гр. галогени – “солетвірні”) відносять елементи, розміщені у VIIA підгрупі Періодичної системи (крім Гідрогену): Флуор F, Хлор Cl, Бром Br, Йод I, Астат At.
Електронна структура.
На зовнішньому електронному рівні атомів галогенів є 7 електронів, електронна конфігурація – ns2np5. До набуття стійкої електронної конфігурації благородного газу (ns2np6) атомам галогенів не вистачає одного електрона, тому усі галогени є високоелектронегативними елементами і сильними окисниками. Найхарактерніший ступінь окиснення у галогенів ‑1.
Усі атоми галогенів (крім Флуору) мають незаповнений d-підрівень, за рахунок чого можуть переходити у збуджений стан, виявляючи валентність 3, 5, 7 та позитивні ступені окиснення.
Усі галогени – типові неметали, у вільному стані утворюють двоатомні молекули з ковалентним неполярним зв’язком. За рахунок малої енергії зв’язку галогени хімічно активні.
У підгрупі галогенів зверху вниз зростає радіус атома, зменшуються електронегативність та неметалічні властивості, у ряду HF – HCl – HBr – HI – HAt зростають кислотні і відновні властивості.
Найпоширенішими в природі є Хлор і Флуор. За н. у. фтор, хлор – гази, бром – рідина, йод та астат – тверді речовини. Усі галогени отруйні.
Природні сполуки галогенів.
У зв’язку з високою хімічною активністю галогени у природі зустрічаються виключно у зв’язаному стані – в основному у формі солей відповідних галогеноводневих кислот.
Найпоширенішими мінералами Флуору є плавиковий шпат CaF2, кріоліт Na3[AlF6] та фтороапатит Ca5(PO4)3F.
Бром у вигляді бромідів міститься у морській воді, яка є основним джерелом його добування.
Йод не утворює власних мінералів, а міститься у вигляді KIO3 та KIO4 у покладах чилійської селітри NaNO3. У великих кількостях йод міститься у деяких видах морських водоростей та підземних бурових водах.
Одержання галогенів.
- Дією окисників (K2Cr2O7, KMnO4, KClO3, MnO2) на галогеніди:
2Hal– – 2e– = Hal2.
- Електролізом розплавів галогенідів лужних металів (див Електроліз).
Бром і йод добувають дією Cl2 на розчини їх солей (див. Хлор).